Kiedy warto zdecydować się na Prestashop?


Kiedy warto zdecydować się na Prestashop?

Francuska platforma OS (open source) Prestashop działa nieustannie od 2007 r. i dzisiaj korzysta z niej już ponad 300 tys. e-sklepów na całym świecie, natomiast w Polsce ponad 13 tys. Te liczby stawiają Prestashop w światowej czołówce wszystkich dostępnych platform, bez względu na to, czy są one dostępne w formacie abonamentowym, czy jako „otwarte źródło”. Nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że platforma udostępnia kod źródłowy za darmo. Jeśli znamy się nieco na tym, w jaki sposób zaimplementować taki kod, potrafimy poruszać się np. w CSS`ach możemy niemal bezkosztowo postawić w pełni funkcjonalny i skuteczny sklep internetowy. Zawsze możemy też skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji interaktywnej, która wdroży i skonfiguruje sklep za nas. Cena sklepu internetowego będzie odczuwalna, ale tylko na początku, dalsze użytkowanie nie pociąga za sobą opłat abonamentowych. Zobaczmy więc kiedy warto korzystać z tej platformy i co ją wyróżnia.

Prestashop – co to takiego?

Prestashop to nic innego jak oprogramowanie zbudowane na potrzeby e-commerce, które pozwala tworzyć sklepy internetowe z wykorzystaniem otwartego kodu źródłowego. Od 2007 r. jest regularnie rozwijane i aktualizowane. Dzisiaj skupia tysiące specjalistów, developerów, sprzedawców, marketingowców, którzy składają się na całą społeczność Prestashop i których zaangażowanie realnie przekłada się na rozwój platformy. Jest to w zasadzie gotowe rozwiązanie, które wyposażone jest w niezbędne moduły Prestashop, umożliwiające efektywną sprzedaż i wspierające wiele innych przestrzeni. Mamy dostęp do płatności online, rozwiązań logistycznych, marketingowych, czy tych związanych z integracjami poprzez Api.

Wracając jeszcze do otwartości tego oprogramowania, oznacza ona, że Prestashop pozwala nam stworzyć pełnowartościowy, funkcjonalny sklep internetowy, którego stajemy się właścicielami. Natomiast jeśli chodzi o koszty to konieczne będzie opłacenie hostingu oraz domeny.

Jakie są zalety Prestashop?

Przechodząc do zalet tej platformy to warto wyróżnić łatwą nawigację. Panel administracyjny jest rzeczywiście intuicyjny, zakładki dobrze opisane, a reguły ich korzystania przejrzyste. Zarządzenie contentem, dodawanie produktów czy korzystanie z innego rodzaju funkcji nie powinno dzisiaj przysparzać problemów.

Bardzo dużą wartością, którą wyróżnia Prestashop jest społeczność, która realnie przekłada się na rozwój platformy. Przeglądając „prestaszopowe” fora z powodzeniem znajdziemy odpowiedzi na wiele problemów, a także gotowe moduły, które tworzone są często przez programistów.

Z punktu widzenia e-sprzedawcy, a później e-konsumenta niezwykle istotną kwestią jest design funkcjonującego już sklepu internetowego. Prestashop udostępnia ponad 2000 szablonów, z których możemy dowolnie korzystać. Jeśli tylko poruszamy się w języku CSS, możemy też zindywidualizować wygląd tego czy innego szablonu.

Zauważmy też, że Prestashop już na starcie umożliwia korzystanie z bardzo długiej listy funkcji, które są atrakcyjne zarówno dla zarządzającego sklepem, jak i dla jego klientów. Mamy dostęp do systemów rabatowych, komentarzy, opinii, czy wyróżniania konkretnych produktów (np. przecenionych czy objętych rabatem).

Platforma Prestashop jest także dostosowana do ruchu mobile. Dzisiaj jest to niezwykle istotna kwestia ze względu na fakt, że użytkownicy chętniej dokonują zakupów korzystając właśnie z urządzeń mobilnych. Jednak nie można pominąć też tego, że wersja mobile jest także dopracowana od strony panelu administracyjnego. Modyfikowanie czy aktualizowanie treści za pomocą smartfona jest także komfortowe.

Wymieniając zalety Prestashop nie sposób pominąć także takich jego wartości jak wspieranie działań SEO, dostęp do narzędzi analitycznych, możliwość zbierania własnej bazy newsletterowej czy obsługa formularzy kontaktowych.

Lista zalet Prestashop jest dość długa, warto jeszcze wymienić:

  • innowacyjny i przejrzysty panel administracyjny,
  • wsparcie dla dla wielu języków,
  • fora dla deweloperów i przedsiębiorców,
  • szeroki wybór szablonów, modułów i dodatków,
  • ciągłe aktualizacje oraz poprawki,
  • wbudowany market z dodatkowymi modułami,
  • dobra wydajność,
  • pomoc techniczna świadczona przez społeczność,
  • możliwość tworzenia kont z różnymi uprawnieniami (np. sprzedawca, administrator, spedytor),
  • nieograniczona możliwość edytowania szablonów.

Prestashop a realna cena sklepu internetowego?

Platforma Prestashop jest rzeczywiście w pełni darmowa, jedyne koszty, które są pewne to opłaty za hosting i domenę. Miejmy jednak na uwadze to, że nie każdy będzie w stanie zainstalować, skonfigurować, zindywidualizować i uzbroić w funkcjonalność ten czy inny szablon. W takim przypadku należy liczyć się z kosztami związanymi z pracą agencji interaktywnej. Te bardzo często ustalane są indywidualnie i zależne od skali e-biznesu – wielkości bazy produktów, szablonu (czy indywidualny, czy bezpłatny), funkcjonalności, designu, etc. Powinniśmy liczyć się z wydatkiem w granicach od kilku-, do nawet kilkunastu tys. złotych. Opłata jest jednak jednorazowa.

Co powinniśmy brać pod uwagę przed wybraniem platformy Prestashop?

Platforma jest opracowana w taki sposób, by sprawdzała się niezależnie od branży, w jakiej będzie funkcjonował e-sklep. Świetnie się prezentuje, udostępnia pełną gamę funkcji i w trakcie późniejszego użytkowania generuje nieduże koszty.

Weźmy jednak pod uwagę to, że Prestashop wymaga dość skrupulatnej konfiguracji, której niekoniecznie będziemy nawet nie tyle potrafili wykonać, co nie będziemy sobie zdawali sprawy, że ta czy inna funkcja dla danej branży może być zupełnie zbędna. Np. porównywanie produktów ma sens przy produktach takich, jak AGD czy RTV, ale dla sklepu online oferującego meble czy książki, tego rodzaju „udogodnienie” obciąża sklep i rozprasza użytkowników. By tego rodzaju kwestie wyeliminować, konieczne może się więc okazać zatrudnienie specjalisty od UX i programisty.

Takie techniki jak cross- i up-selling w podstawowej wersji są mocno ograniczone, podobnie jest np. z masowymi modyfikacjami cen czy zaawansowanymi opcjami rabatowymi. Wprawdzie darmowa „skórka” umożliwia sprzedaż online, dostrzec należy, że ta sprzedaż niekoniecznie będzie prowadzona na optymalnym poziomie. A to wynikać może z braku tego czy innego modułu. Natomiast moduły, które mogą tę sprzedaż uszczelnić, są bardzo często płatne. A kolejnym problemem może okazać się jakość tych modułów, a jeśli jest słaba, kod nie najlepiej napisany to też pojawi się kwestia bezpieczeństwa. Co więcej, po zaimplementowaniu modułu grafika może się rozjechać. W takim przypadku także będzie potrzebne wsparcie programisty.

W sukurs może przyjść także wspominana już bardzo energicznie działająca społeczność użytkowników. Polska społeczność udzielająca się zarówno na forach, jak i na Facebook`u może okazać się niezwykle pomocna. Do dyspozycji mamy także bogatą dokumentację, która zawiera odpowiedzi na często zadawane pytania, a także podręcznik użytkownika. Mamy więc również alternatywy dla płatnych rozwiązań.

Prestashop – kiedy warto skorzystać z platformy open source?

Zanim podejmiemy w pełni świadomą decyzję odnoszącą się do wyboru konkretnej platformy powinniśmy też zapoznać się nieco szerzej z ofertą rynkową. Nie ograniczajmy się jedynie do zweryfikowania jednego rozwiązania. Może się okazać, że w naszym przypadku lepszym pomysłem będzie skorzystanie z platformy funkcjonującej w modelu abonamentowym. Jednak miejmy na uwadze, że wprowadzanie zmian w sklepach pudełkowych, implementacja indywidualnych rozwiązań jest często niemal niemożliwa.

W każdym razie Prestashop jest narzędziem wszechstronnym, umożliwiającym wystartowanie z e-biznesem ograniczonym budżetem. Prestashop może dobrym rozwiązaniem dla małych firm, które chcą mieć sklep internetowy otwarty na rozwój bez konieczności płacenia za sklep co miesiąc. Jest to również rozwiązanie najlepsze dla średnich firm, które chcą mieć pełną możliwość rozwoju, właśnie poprzez otwarty kod. Natomiast dysponując budżetem na poziomie kilkudziesięciu tysięcy można stworzyć w pełni unikatowy, użyteczny i nowoczesny sklep internetowy, który będzie wyposażony nie tylko w podstawowe funkcje, ale także w rozwiązania wyróżniające e-sklep i umożliwiające podwyższanie wyników sprzedażowych.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij " Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej