Porównywarki cenowe – co to takiego i jak mogą zwiększyć one sprzedaż w sieci?


Porównywarki cenowe na polskim ecommerce`owym rynku nieustannie zdobywają coraz większe znaczenie. Platformy tego typu przyciągają przedsiębiorstwa, które widzą w nich element skutecznej strategii promocji i zwiększenia sprzedaży. Istotne jest przemyślenie tego, które porównywarki cenowe w Polsce są najbardziej atrakcyjne dla biznesu oraz zrozumienie działania popularnych e-serwisów na świecie. Zebraliśmy najistotniejsze informacje na ten temat, prezentując trendy i możliwości, jakie oferują porównywarki cenowe. To pozwoli efektywnie wykorzystać potencjał tych platform, zwiększając widoczność i atrakcyjność konkretnego e-commerce`u. Odpowiedni wybór porównywarki cenowej może znacząco wpłynąć na sukces biznesu online.

Porównywarki cenowe - co to takiego?

Porównywarki cenowe online to praktyczne narzędzia dla kupujących, umożliwiające porównanie cen produktów lub usług dostępnych w różnych e-sklepach. Wybór ofert jest ograniczony do firm zarejestrowanych w danym serwisie. Dla internautów, którzy są zdecydowani na dokonanie zakupu, porównywarka cenowa jest wsparciem w wyborze odpowiedniego dostawcy, uwzględniając kryteria takie jak cena, dostawa czy obsługa klienta.

W porównywarkach online użytkownicy mają możliwość skorzystania z funkcji filtrowania, co pozwala na precyzyjne określenie zakresu cenowego, producentów i innych istotnych parametrów. Dzięki temu w jednym miejscu mogą porównać warunki zakupu tego samego produktu u różnych dostawców, w tym koszty wysyłki, dostępność, lokalizację sklepu oraz opinie klientów.

Platformy, takie jak Ceneo czy Skąpiec, oferują zaawansowane opcje sortowania produktów. Klienci mogą dokonywać wyboru między rekomendowanymi produktami, produktami popularnymi, ofertami "Kup teraz" lub "Top", producentem, a także cechami charakterystycznymi. Dodatkowo, mają możliwość skorzystania z filtrów związanych z typem oferty, takimi jak dostępność produktu, darmowa wysyłka czy opinie zaufanych klientów.

Skąpiec prezentuje m.in. najlepszą ofertę, uwzględniając cenę w porównaniu do konkurencji, warunki dostawy oraz opinie o sklepie. Dzięki tym funkcjom porównywarki cenowe stają się niezastąpionym narzędziem dla świadomych konsumentów, ułatwiając im trafny wybór oraz oszczędność czasu i pieniędzy.

Najpopularniejsze w Polsce porównywarki

Wybór właściwej porównywarki cenowej czy też różnych porównywarek ma się w rezultacie przełożyć na uzyskiwanie większych zysków, umożliwiając dotarcie do szerokiej grupy zainteresowanych klientów. Przy wyborze idealnej porównywarki cenowej dla danego e-commerce`u, warto zwrócić uwagę na rozpoznawalność platformy oraz to, czy stanowi realny dopływ pożądanej grupy odbiorców.

ceneo

W przypadku sprzedaży produktów niszowych, warto rozważyć platformy specjalizujące się w danej branży. Według badań Similarweb, w Polsce najpopularniejszymi porównywarkami cenowymi są:

 1. Ceneo – z ponad 75% udziałem.
 2. Skąpiec (niespełna 5%).
 3. Okazje.info (3%).

Ceneo, będąc liderem z ponad 75% udziałem, może pochwalić się niemal 20-letnim doświadczeniem na rynku, 23 milionami użytkowników w skali miesiąca, 30 milionami aktywnych ofert, integracją z 26 tysiącami e-sklepów i publikacją 38 milionów opinii.

Skąpiec, z wynikami 18 mln odsłon miesięcznie, 3,3 mln użytkowników, 10,9 mln ofert, 6 mln aktywnych produktów i 5,7 mln zaufanych opinii, również jest znaczącym graczem na rynku.

Warto zauważyć, że gigantyczne marketplace'y, takie jak Allegro, Amazon czy E-bay, choć nie są porównywarkami cenowymi, są niekwestionowanymi liderami w polskich rankingach. Klienci często korzystają z tych platform do porównywania wielu produktów w jednym miejscu, co czyni je istotnymi graczami na polskim rynku e-commerce.

Dla jakich e-commerce`ów porównywarki cenowe stanowią przestrzeń do zwiększania zysków?

Porównywarki cenowe przeznaczone są dla przedsiębiorstw oferujących popularne produkty, które oferują konkurencyjne ceny. Zatem korzystanie z porównywarek cenowych staje się dla nich istotnym narzędziem marketingowym. Ideą tych platform jest umożliwienie klientom porównania cen różnych produktów, a dla firm, które są w stanie zaoferować atrakcyjne ceny, jest to szansa na zdobycie widoczności i przyciągnięcie nowych klientów.

Samo pojęcie "porównywarka cenowa" jednoznacznie wskazuje na główną funkcję tych platform, czyli porównywanie cen produktów. W praktyce oznacza to, że im niższa cena, tym większa szansa na wyższą pozycję w rankingach porównywarek cenowych. Warto jednak mieć na uwadze to, że korzystanie z takich platform często nie jest bezpłatne, a modele opłat opierają się na płatności za kliknięcie (PPC). To oznacza, że przedsiębiorstwa płacą za każde kliknięcie, co przyczyni się do zwiększenia ich widoczności, ale także będzie generowało koszty marketingowe.

W związku z tym, wykorzystanie porównywarek cenowych staje się strategią efektywną głównie dla firm, które potrafią oferować konkurencyjne ceny, a jednocześnie są gotowe zainwestować w reklamę online opartą na modelu PPC. Dla takich przedsiębiorstw porównywarki cenowe są narzędziem, które może przynieść wymierne korzyści w postaci zwiększenia widoczności, przyciągnięcia nowych klientów i wzrostu sprzedaży.

Która porównywarka cenowa przyniesie wymierne korzyści? Czy należy współpracować ze wszystkimi?

Zdecydowanie warto rozważyć współpracę z najbardziej rozpoznawalnymi porównywarkami cenowymi, które osiągają największe zasięgi. Przy wyborze porównywarki należy również przeanalizować dostępność naszych produktów na rynku oraz konkurencję w danej kategorii. Cieszyć powinien natomiast fakt, że wiele porównywarek akceptuje feedy produktowe konkurencji, co ułatwia korzystanie z różnych platform za pomocą jednego modułu.

Aby efektywnie korzystać z porównywarek cenowych, kluczowe jest przygotowanie solidnej strategii cenowej. Określenie wartości produktów powinno uwzględniać rodzaj oferowanych produktów, misję i wizję e-commerce`u oraz aktualną sytuację na rynku. Należy unikać zbyt niskich cen, które mogą wpłynąć na jakość asortymentu, a także zbyt wysokich, odstraszających potencjalnych klientów.

Przed ustaleniem cen produktów konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań rynku. Analiza pokaże, ile klienci są skłonni wydać na konkretne produkty w danej branży, a także wskaże na popyt i ewentualną sezonowość. Ważne jest także uwzględnienie wszystkich kosztów związanych z firmą, aby cena sprzedaży nie tylko pokrywała wydatki, ale także przyczyniała się do generowania pożądanego zysku dla e-commerce.

W jaki sposób rozpocząć przygodę z porównywarkami cenowymi?

Rozpoczęcie współpracy z porównywarkami cenowych jest stosunkowo proste – wystarczy dokonać rejestracji w serwisie i podać odnośnik do odpowiednio sformatowanego pliku XML. Procedura ta często obejmuje instalację odpowiedniej wtyczki w sklepie internetowym. Do silnika PrestaShop na szczęście istnieją gotowe, zarówno płatne jak i darmowe moduły pozwalające zautomatyzować i tym samym uprościć integrację.

ceneo module

Z porównywarkami integruje się przez feed produktowy. Powinien on być pełny i zawierać wyczerpujące informacje na temat oferty. W pliku XML istotne jest:

 • dokładne opisanie produktów, obejmujące wszystkie cechy i parametry, takie jak cena, dostępność, opcje płatności itp.
 • podanie precyzyjnych i bezbłędnych odnośników URL prowadzących do poszczególnych kart produktów w e-commerce, numerów kodów kreskowych oraz kodów producenta,
 • regularne aktualizacje pliku, rejestrujące wszelkie zmiany w opcjach sprzedaży,
 • umieszczenie wysokiej jakości zdjęć produktów.

Gotowe moduły PrestaShop przekazują powyższe informacje do porównywarek cenowych.

Na jakie korzyści może liczyć e-sklep współpracując z porównywarkami cenowymi?

Dostęp do danych technicznych, parametrów oraz opinii i cen to istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę przy korzystaniu z porównywarek cenowych. Klienci, oprócz samej ceny, coraz częściej biorą pod uwagę także opinie innych użytkowników oraz wiarygodność danego sprzedawcy. Po znalezieniu interesującego produktu, łatwo i szybko można przenieść się bezpośrednio do sklepu, gdzie dokonuje się finalnego zakupu, co sprawia, że cały proces staje się prosty i przyjemny.

Korzystanie z porównywarek cenowych przynosi liczne korzyści:

 • oszczędzamy czas, mając dostęp do istotnych informacji w jednym miejscu,
 • zyskujemy wiarygodne opinie, co pomaga w dokładnym zrozumieniu wartości produktu,
 • korzystamy z różnorodnych danych, które ułatwiają analizę rynkową i konkurencyjną,
 • niektóre platformy oferują dodatkowe wsparcie, np. w zakresie zwiększania konwersji i analityki,
 • zwiększamy widoczność i rozpoznawalność marki, co przyciąga większą uwagę klientów,
 • generujemy większy ruch do swojego sklepu, co może przekładać się na zwiększoną sprzedaż,
 • pozytywnie wpływamy na pozycję swojego sklepu w wynikach wyszukiwania.

Korzystanie z porównywarek cenowych to nie tylko sposób na znalezienie korzystnych ofert, ale również skuteczna strategia zwiększania efektywności sprzedażowej i wzmocnienie pozycji marki na rynku.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij " Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej