Co nowego w Prestashop – ewolucja jednej z najpopularniejszych platform e-commerce do wersji 8


Rok 2022 przyniósł istotne zmiany w kontekście platformy sprzedażowej PrestaShop. Tego roku miała miejsce premiera długo oczekiwanej aktualizacji - PrestaShop 8, co stało się wydarzeniem przełomowym po sześciu latach od wprowadzenia poprzedniej głównej wersji, czyli PrestaShop 1.7, w 2016 roku.

Dla posiadaczy oraz pracowników sklepów opartych na PrestaShop, naturalne pytanie odnosiło się do tego, jakie praktyczne korzyści niesie ze sobą wprowadzenie PrestaShop 8. Również dla tych, którzy planowali i nadal planują uruchomienie nowego sklepu na tym oprogramowaniu, to pytanie miało swoje mocne uzasadnienie. Dodatkowo, dla programistów i firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania na systemie PrestaShop, „ósemka” stanowi ważny punkt odniesienia.

Co nowego w Prestashop 8?

PrestaShop 8 to pakiet kompleksowych korzyści, umacniających pozycję platformy jako zaawansowanego e-commerce`u. Nowa wersja wprowadza zoptymalizowane zarządzanie katalogiem produktów, co stanowi istotny krok naprzód w efektywnej organizacji asortymentu. Dodatkowo, ulepszenia w obszarze multisklepu sprawiają, że zarządzanie wieloma sklepami staje się bardziej intuicyjne i efektywne.

Innowacyjne funkcje SEO stanowią kluczowy element PrestaShop 8, oferując nowe narzędzia do optymalizacji witryny i zwiększenia jej widoczności w wyszukiwarkach. Wsparcie dla nowoczesnych formatów obrazów, takich jak WebP i Avif, dodaje kolejny wymiar estetyki i efektywności strony.

Wprowadzone usprawnienia w zakresie wydajności i bezpieczeństwa potwierdzają zaangażowanie PrestaShop w dostarczanie nie tylko atrakcyjnych, ale także bezpiecznych i sprawnie działających rozwiązań e-commerce.

Nowy wymiar zarządzania produktem

prestashop 8

„Ósemka” pozwala na bardziej przejrzysty wybór typu produktu podczas jego tworzenia i dalszej edycji. zarządzanie kombinacjami to jedno z istotniejszych ulepszeń w PrestaShop 8. Nowa, dynamiczna struktura strony kombinacji wyraźnie zwiększa wydajność zarządzania produktami. Przy większej liczbie kombinacji, są one teraz podzielone na strony, co gwarantuje płynne ładowanie. To innowacyjne podejście nie tylko poprawia doświadczenie użytkownika, ale również wpływa korzystnie na ogólną wydajność witryny. PrestaShop 8 to krok naprzód w efektywnym zarządzaniu asortymentem sklepu online.

Nowa strona edycji produktu w PrestaShop 8 usprawnia zarządzanie zdjęciami, umożliwiając szybkie zastępowanie grafik bez konieczności usuwania i ponownego dodawania. Dodatkowo, poprawione funkcje ułatwiają efektywne zarządzanie zdjęciami dla różnych kombinacji produktów i sklepów, skracając czas pracy i sprawiając, że proces aktualizacji jest bardziej intuicyjny. PrestaShop 8 to rozwiązanie, które kładzie duży nacisk na usprawnienia w obszarze zarządzania treściami w sklepach online.

W PrestaShop 8 znacząco ulepszona została obsługa multisklepu, umożliwiająca lepszą kontrolę nad danymi współdzielonymi między sklepami. Edytując produkt, możemy teraz łatwo przekazywać modyfikacje do każdego sklepu w systemie, co zwiększa elastyczność i dostosowanie oferty do różnych kanałów sprzedaży. PrestaShop 8 umożliwia bardziej zaawansowane zarządzanie multisklepem, dostosowane do specyfiki różnych rynków i grup klientów.

Funkcje SEO także zostały odświeżone

Dzięki PrestaShop 8, dodatkowy opis dla kategorii jest teraz standardowo dostępny dla wszystkich, eliminując konieczność korzystania z modułów firm trzecich. Nowością są również liczniki znaków w sekcjach SEO, ułatwiające utrzymanie optymalnej długości treści. Dodano kod statusu "410 Gone" dla wyłączonych produktów, co skutecznie uniemożliwia indeksowanie ich przez roboty wyszukiwarek. Ostatnim ulepszeniem są poprawione dane strukturalne (schema.org), zwiększające czytelność informacji dla wyszukiwarek.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

W PrestaShop 8 wprowadzono nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo użytkowników. Teraz podczas konfiguracji haseł, użytkownicy otrzymują wskazówki w czasie rzeczywistym, a kolorowy wskaźnik informuje o sile hasła zgodnie z polityką sklepu. W sekcji "bezpieczeństwo" w back office dostępna jest konfiguracja polityki haseł z pięcioma poziomami złożoności. Administratorzy mogą zarządzać sesjami zalogowania klientów i pracowników, przeglądając historię sesji i rozłączając zdalnie w razie potrzeby. To usprawnienie podnosi standardy bezpieczeństwa w PrestaShop 8.

prestashop 8

Czy coś jeszcze?

PrestaShop 8 wprowadza nowości, takie jak podpisy DKIM dla e-maili, poprawiające bezpieczeństwo i współczynnik dostarczania wiadomości. Ulepszenia w trybie przerwy technicznej umożliwiają pracownikom podgląd sklepu nawet w tym trybie. Nowa instalacja daje możliwość tworzenia własnych dystrybucji i wybierania modułów do instalacji. Back office na urządzeniach mobilnych został poprawiony, a dla programistów obsługa PHP 8.1 i Symfony 4.4 oznacza nowoczesne narzędzia do tworzenia modułów. PrestaShop 8 to kompleksowa aktualizacja, łącząca bezpieczeństwo i nowoczesność funkcjonalności sklepu.

Zmiany techniczne dla dewelopera, które wprowadzono w wersji PrestaShop 8

W PrestaShop 8 pojawia się wsparcie dla PHP 8 i 8.1, co stanowi istotny element tej aktualizacji, przynosząc lepszą wydajność i nowe funkcje dla programistów. Choć minimalna kompatybilność to PHP 7.2.5, zaleca się korzystanie z najnowszej dostępnej wersji dla uzyskania optymalnych efektów. Bezpieczeństwo aplikacji jest priorytetem, a PHP 8.1 zapewnia wsparcie z aktualizacjami security do listopada 2024.

Ważne jest, aby rozwiązania były zgodne z zakresem wersji PHP obsługiwanym przez PrestaShop (7.2 do 8.1). Należy unikać kodu dodanego po PHP 7.2 i dostosować go do zmian, jakie wprowadziły nowe wersje. Konieczna jest również aktualizacja PrestaShop do Symfony 4.4, co może wpłynąć na funkcjonalność sklepu.

W PrestaShop 8 zauważalne są zmiany dotyczące usunięcia przestarzałego kodu, wymagającego dostosowania modułów i rozwiązań opartych na klasach czy metodach oznaczonych jako „deprecated”. Wprowadzone są również usprawnienia w komponencie Hook, z większą restrykcją w rejestracji i używaniu „zaczepów” w modułach.

Nowa funkcja zarządzania polityką haseł może wpłynąć na rozwiązania generujące hasła dla klientów lub integrujące się z zewnętrznymi serwisami. Kolejną istotną zmianą jest konieczność dostosowania definicji pól klas Customer i Employee do nowych wymagań co do siły haseł.

W skrócie wygląda to tak:

  • w PrestaShop 8 kluczową innowacją jest pełne wsparcie dla PHP 8 i 8.1, mimo minimalnej kompatybilności ustalonej na PHP 7.2.5,
  • integracja z Symfony 4.4 stanowi kolejną znaczącą zmianę, wpływając na strukturę frameworka,
  • li>wiele klas i metod, wcześniej oznaczonych jako „deprecated”, zostało usuniętych z wersji PrestaShop 8,
  • zauważalne są również zmiany w komponencie Hook,
  • dodatkowo, wprowadzono istotne modyfikacje w zarządzaniu hasłami, obejmujące nową funkcję polityki haseł,
  • aktualizacja do PrestaShop 8 to kompleksowa ewolucja struktury frameworka, dostosowanie do najnowszych wersji PHP, oraz usprawnienia w obszarze bezpieczeństwa i komponentów systemu.

Aktualizacja Prestashop do najnowszej wersji – czy warto to robić?

Aktualizacja PrestaShop do najnowszej wersji to krok, który nie tyle warto podjąć, chociażby ze względu na aspekty bezpieczeństwa i wydajności. Niedawne ataki hakerskie na sklepach w wersjach poniżej 1.7.5, doprowadziły do wielu przypadków naruszeń bezpieczeństwa, są świadectwem pilnej potrzeby utrzymania sklepu w najnowszym, zabezpieczonym środowisku.

Bezpieczeństwo stanowi jedno z najważniejszych aspektów, które przemawiają za aktualizacją PrestaShop. Ataki, takie jak podmiany szczegółów kart kredytowych, podkreślają ryzyko, jakie niesie utrzymywanie sklepu w starszej wersji oprogramowania. Aktualizacja pozwala na skorzystanie z najnowszych zabezpieczeń, minimalizując tym samym ryzyko ataków.

Dodatkowo, aspekt wydajności również przemawia za przeprowadzeniem aktualizacji. Nowe wersje PrestaShop często wprowadzają optymalizacje, usprawniając działanie sklepu i zapewniając lepsze doświadczenia dla użytkowników. Dlatego warto zainwestować czas i zasoby w aktualizację, aby czerpać korzyści zarówno z nowych funkcji, jak i poprawionego poziomu bezpieczeństwa i wydajności. Argument poprawienia funkcjonalności multistore, będzie na pewno dodatkowym argumentem za, dla osób, które zarządzają wieloma sklepami z poziomu jednego panelu administracyjnego.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij " Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej