Trendy e-commerce w 2023


Trendy e-commerce w 2023 r.

Całodobowa dostępność, brak konieczności osobistego odwiedzenia sklepu i atrakcyjniejsze ceny od tych w sklepach stacjonarnych to jedne z najistotniejszych argumentów przemawiających za kupowaniem online. Korzystając ze smartfona zakupy online możemy dokonać dosłownie wszędzie. Dziś e-sklepy są doskonale dopracowane pod kątem użytkowników mobilnych, a technologia nieustannie poprawia zakupowe wrażenia. Trend mobile to jeden z tych najistotniejszych, który będzie wiódł prym w 2023 r. Jednak niejedyny. Jakie jeszcze trendy będą przewodzić w najbliższych miesiącach? Zobaczmy, jakie są prognozy na ten rok.

Konieczny omnichannel

Wielokanałowość to nieustannie bardzo mocny trend w sprzedaży online. W sieci niemożliwa jest optymalnie skuteczna sprzedaż wyłącznie w oparciu o sam e-sklep. Sklep internetowy niezależnie od tego, czy jest on postawiony na rozwiązaniu open source (np. Prestashop), czy na SaaS (np. Shoper) musi być traktowany jako punkt wyjścia dla efektywnej sprzedaży. E-konsumenci korzystają z różnych narzędzi, stron internetowych, social mediów, etc. Chętnie zaglądają do marketplace`ów, szukają porad u influencerów, polują na rabaty odwiedzając strony oferujące zniżki. Uszczelniona sprzedaż w internecie powinna wykorzystywać wszelkie możliwe kanały, które prowadzić mają w rezultacie do zwiększania ruchu w sklepie online i przede wszystkim zwiększenia współczynników konwersji.

Mobile commerce

Smartfony służą do rozrywki, oglądania filmów, grania, przeglądania social mediów, ale także do pracy, dzięki zaawansowanym aplikacjom. Równie chętnie użytkownicy korzystają z telefonów do robienia zakupów. Wprawdzie trend mobile trwa już od co najmniej kilku sezonów nadal jest on bardzo silny. Szacunki odnoszące się do globalnej sprzedaży przewidują, że już w 2024 r. globalna sprzedaż detaliczna realizowana z wykorzystaniem smartfonów ma wynieść ok. 4,5 biliona USD i będzie składać się na niemal 70% udział w całkowitej sprzedaży online. Pomijanie tego trendu to wręcz e-commerce`owe samobójstwo. Sklep internetowy, by móc skutecznie konkurować na e-rynku, musi być dostosowany do urządzeń mobilnych.

Coraz wygodniejsze formy płatności

Kupujący online korzystają z rozmaitych form płatności, logiczne wydaje się więc wdrożenie w sklepie internetowym wszelkich możliwych rodzajów opłacania zamówienia. Nie możemy się w tej kwestii ograniczać, ze względu na to, że jedna grupa klientów będzie preferowała płatność „za pobraniem”, inna BLIKiem, jeszcze inni z przyjemnością skorzystają z tak modnych dzisiaj odroczonych płatności. W przypadku, kiedy sklep internetowy nie będzie udostępniał alternatywnych form opłacania zamówienia, najprawdopodobniej część odwiedzających zrezygnuje z zakupu. I to nie tylko z tego powodu, że nie mogą zapłacić w ulubiony dla siebie sposób. Brak różnorodnych płatniczych alternatyw może się też przekładać na brak zaufania, mniejszą wiarygodność czy niekorzystny wizerunek.

Social commerce

Potencjał mediów społecznościowych został już dostrzeżony przez rynek ecommerce dość dawno. Szlaki w świecie social mediów przetarł Facebook, z czasem zaczęły swoje podboje inne media, takie jak Twitter, Instagram, Snapchat, obecnie triumfy święci TikTok. Wprawdzie początkowo z mediów społecznościowych korzystano w celach, które nie były związane bezpośrednio ze sprzedażą. Służyły do zwiększania świadomości marki, budowania zaufania, czy pozytywnego wizerunku. W ostatnich latach nasilił się też trend sprzedawania wprost z kanałów społecznościowych. Nic w tym dziwnego, aktualnie z social mediów korzysta ponad 4,5 miliarda ludzi na całym świecie i na tym ten wynik na pewno się nie zatrzyma. Accenture przeprowadzając swoje badania szacuje, że do 2025 r. przychody generowane przez kanały społecznościowe wzrosną niemal trzykrotnie, z niemal 500 miliardów do 1,2 biliona USD.


Miejmy jednak na uwadze to, że nie każdy kanał będzie odpowiedni dla danej grupy produktów, czy też tej, czy innej branży. Należy dobrze przeanalizować media społecznościowe, by docierać do realnie zainteresowanych ofertą użytkowników.

Green commerce – ekologiczny model biznesowy

Ekologiczna świadomość w ostatnich latach wyraźnie się poprawiła. Dzisiaj wiemy, na jaką skalę szkodzimy środowisku, i w jaki sposób możemy temu na co dzień zapobiegać. Tego samego oczekujemy też od producentów i sprzedawców, ekotrend nie omija też ecommerce`u. E-konsumenci wymuszają wręcz na markach przyjmowanie ekologicznej postawy i podejmowanie działań korzystnych dla środowiska. W kontekście e-sklepów istotną kwestią jest więc sposób dostawy, który będzie ograniczał emisję dwutlenku węgla, a  to jakich materiałów użyto do zapakowania produktu. Nie bez znaczenia pozostają takie kwestie jak lokalne zaopatrzenie, różnego rodzaju prospołeczne ruchy czy pozytywnie nastawiona do ekologii kultura firmy. W oczach użytkowników duże znaczenie mają np. akcje, dzięki którym odzież lub sprzęty domowe można poddać recyklingowi. Angażowanie się w tego rodzaju akcje wyraźnie przekłada się na godny zaufania, pozytywny wizerunek. Trend eko jest ruchem, który zostanie w branży e-commerce (i nie tylko) na stałe.

Re-commerce – outletowy sklep internetowy

Bardzo wartko rozwijającą się odnogą nurtu ekologicznego jest re-commerce. W handlu internetowym również znalazł on swoje zastosowanie. Przede wszystkim re-commerce odnosi się do second-handów czy sklepów outletowych. Temu trendowi w odniesieniu sukcesu nieco pomogły kryzys ekonomiczno-gospodarczy, który przełożył się na niezwykły skok inflacyjny, co wpłynęło na wzrost rat kapitałowo-kredytowych nawet o ponad 100%. Nadszarpnięte budżety domowe i coraz bardziej odpowiedzialnie robione zakupy, spowodowały, że szukamy tańszych alternatyw.


Zapotrzebowanie na te alternatywy zdeterminowały e-rynek, w którym lawinowo zaczęły powstawać nowe sklepy internetowe z odzieżą używaną, lub ubraniami odsprzedającymi np. starsze kolekcje czy garderobę powystawową. Tym bardziej że koszt założenia sklepu internetowego nie musi wcale generować wielkich wydatków. Próg wejścia może być wyjątkowo niski.

Sztuczna inteligencja wsparciem dla e-sprzedaży

Sztuczna inteligencja coraz wyraźniej wspiera rynek e-commerce. Pojawiają się nowe, coraz doskonalsze rozwiązania. Potencjał AI (artificial intelligence) jest już dzisiaj na tyle duży, że pomaga w codziennych procesach, czy zwiększaniu wydajności sklepu internetowego.
Co ciekawe AI jest już dziś tak przystępna oraz obecna w wielu płaszczyznach, że możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że z niej korzystamy czy mamy z nią kontakt. Odwiedzający e-sklep nie muszą wcale zdawać sobie sprawy z tego, że sklep internetowy wykorzystuje innowacyjne technologie AI.

E-rynek nieustannie się rozwija. To na płaszczyźnie sprzedaży online udaje się tworzyć, testować, skutecznie wdrażać najnowsze rozwiązania technologiczne. Co więcej, to e-sprzedaż determinuje do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań. Trendy się zmieniają, niektóre od lat funkcjonują i nic nie wskazuje na to, by miały przejść do przeszłości. Ten rok najpewniej będzie rokiem sztucznej inteligencji, która będzie towarzyszyć znanym już od lat takim trendom jak wielokanałowość sprzedaży, czy mobile. Miejmy jednak na uwadze, że nie wszystkie trendy będą adekwatne dla tej czy innej branży. Warto więc przeanalizować to, które strategie i marketingowe działania będą odpowiadać na potrzeby dane sklepu internetowego.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij " Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej