Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?


Przymierzając się do założenia sklepu internetowego możemy już na samym starcie poczuć się nieco zdezorientowani. Wynika to z tego, że do dyspozycji mamy różne technologiczne rozwiązania, a te generują zróżnicowane koszty. Z czego wynikają tak dalece leżące od siebie kwoty? Ile kosztuje sklep internetowy, co wpływa na jego finalną cenę i czy powinniśmy przygotować się raczej na dużą inwestycję?

E-commerce w Polsce jest niezwykle dynamiczny i utrzymuje tę dynamikę na bardzo wysokim poziomie już od wielu lat. Jako jeden z najprężniej rozwijających się rynków w Europie ma rozwinięty technologicznie background, dostęp do wyspecjalizowanych agencji czy freelancerów, a także do branżowych forów. Nic więc dziwnego w tym, że każdego miesiąca w Polsce otwiera się nawet kilkaset nowych e-sklepów. Na e-rynek wchodzą nowi e-przedsiębiorcy lub ci, którzy dotychczas prowadzili tradycyjną sprzedaż. Sklep internetowy otwiera działalność na nowych klientów nie tylko w Polsce, ale także w Europie czy na świecie.

2023 r. - z jakimi kosztami należy się liczyć zakładając sklep internetowy?

Założenie e-sklepu jest obecnie znacznie prostsze i tańsze niż założenie małego sklepu stacjonarnego. Ale nie tylko koszt jest tu istotny, sklep online nie ogranicza się do sprzedaży na zamkniętym obszarze. Sklep internetowy jest dostępny dla każdego użytkownika sieci, niezależnie od miejsca, w którym z tej sieci korzysta. Sam koszt założenia e-biznesu na profesjonalnym poziomie z podstawową paczką funkcji może zamknąć się w przedziale zaledwie 1000-2000 zł. Nieco bardziej rozbudowane sklepy będą wymagały przeznaczenia większych środków, od 2500 do ok. 7000 zł. Jednak będą to sklepy oparte o szablon, który będzie mniej lub bardziej zindywidualizowany. Projekt w pełni indywidualny będzie już generował koszty od 6500 zł w górę. Szacunkowe kwoty dotyczą też konkretnego rozwiązania technologicznego w postaci sklepów budowanych o silnik open source, czyli takich z otwartym kodem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy skorzystali z rozwiązania SaaS (Software as a Service), czyli propozycji abonamentowej. Koszt startu jest wówczas znacznie niższy i może wynosić zaledwie kilkaset złotych. Jednak minusem są często mocno ograniczone możliwości konfigurowania funkcjonalności e-sklepu oraz obowiązek opłacania comiesięcznego abonamentu.

Elementów, które wpływają na ostateczny koszt sklepu online jest dość dużo. Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z takich kwestii jak zestaw dobrze dobranych funkcji, ale także z tego, że na koszt wpływają również wybór hostingu, domeny czy sam content.

Platforma e-commerce – na co się zdecydować?

W pierwszych krokach prowadzących do wystartowania z własnym e-biznesem powinniśmy zweryfikować to czego od sklepu oczekujemy. Powinniśmy nie tylko ocenić, jakie potrzeby mamy tu i teraz, ale także przewidzieć możliwie jak najprecyzyjniej potrzeby, które mogą pojawić się w przyszłości. E-sklep w końcu musi się rozwijać, a wraz z rozwojem potrzeby będą ulegać modyfikacji. Aktualnie mamy do wyboru trzy rozwiązania e-commerce w formie open source, SaaS (rozwiązanie abonamentowe) oraz płatne indywidualne opracowanie platformy.

Darmowe rozwiązania – platformy open source

Są to systemy otwartego oprogramowania, określane jako open source, innymi słowy otwarte źródło. Takie rozwiązanie ma dość dużo zalet. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na nieograniczone wręcz możliwości rozwoju takiego środowiska. Możemy tu dowolnie instalować różnorodne dodatki, funkcje, moduły. Tacy dostawcy jak WordPress (moduł WooCommerce), PrestaShop czy Magento są też niezwykle popularni, gromadzą wielotysięczne społeczności, które je realnie rozwijają i stanowią także wsparcie dla prowadzących e-sklep. Jedną z wad może okazać się to, że wiele funkcji jest płatnych, ale to jest w zasadzie standard. Bardzo często uda się nam znaleźć darmowe rozwiązanie.

Koszty, z jakimi przyjdzie się nam mierzyć będą nieco różne w zależności od wybranej platformy OS (open source). Jeśli dość istotnym czynnikiem jest budżet to powinniśmy mocniej przyjrzeć się rozwiązaniu, jakie oferuje WordPress. Tu wdrożenie podstawowego sklepu, ale w pełni gotowego do sprzedawania online, wygeneruje koszt na poziomie 1500-2500 zł. Miejmy jednak na uwadze to, że będzie to sklep oparty o gotowy motyw (szablon). Jeśli będziemy chcieli skomponować zindywidualizowany graficznie i rozbudowany funkcjonalnie e-sklep koszty będą już wyższe od 3000 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Agencje interaktywne zajmujące się wdrożeniami PrestaShop będą oczekiwały opłaty w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Tak, jak w przypadku WooCommerce jest to oczywiście zależne od stopnia skomplikowania całego projektu. Natomiast sama platforma jest wyjątkowo przyjazna dla obsługującego sklep. PrestaShop udostępnia cały szereg darmowych funkcji czy modułów.

Zdecydowanie najdroższą opcją będzie e-sklep oparty o Magento. To dość wymagająca platforma pod kątem samego wdrożenia. Jeśli zdecydujemy się na ten OS i na współpracę z profesjonalną agencją interaktywną to musimy liczyć się z kosztem nawet na poziomie 20 tys. zł lub wyższym.

A jak wygląda kwestia kosztów w przypadku rozwiązań abonamentowych?

Inny model, na który możemy się zdecydować to model SaaS, czyli Software as a Service. Co to oznacza? To oznacza, że wynajmujemy od dostawcy takiego oprogramowania sklep w formie usługi. Dostawców jest dość dużo, do wyboru mamy takie platformy jak Shoper, RedCart, Clickshop, IdoSell, iStore, Sote, Sky-Shop, etc. Decydując się na takie rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że będziemy zobowiązani opłacać roczny lub comiesięczny abonament. Przyglądając się ofertom dostawców SaaS miejmy na uwadze to, że koszty za pierwszy rok są wyraźnie niższe, ze względu na to, że proponują one abonament promocyjny. Później koszty wyraźnie wzrosną.

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, o której powinniśmy pamiętać jeśli zdecydujemy się na platformę SaaS. Nigdy nie zostaniemy w pełni właścicielami sklepu online, my go wynajmujemy i nie mamy też możliwości jego swobodnego rozwijania, według własnych, realnych potrzeb. Co więcej, jeśli będziemy chcieli zorganizować migrację sklepu na inną platformę (np. open source), będzie to przedsięwzięcie dość trudne, ale i kosztowne.

Wykupując przestrzeń u dostawcy „saasowych” sklepów online z automatu otrzymujemy dostęp do określonych z góry (w zależności od rodzaju wykupionego abonamentu) rozszerzeń – będą to np. integracje z kurierami, płatnościami, czy też z Allegro. Musimy się jednak liczyć z mocnymi ograniczeniami w kontekście samego szablonu, nie otrzymujemy dostępu do kodu źródłowego, natomiast zestaw funkcji często jest bardzo podstawowy. Dostawcy oprogramowania ograniczają również liczbę produktów, które możemy dodać do sklepu. Jeśli oferta się rozrośnie, przekraczając możliwości wykupionego abonamentu, konieczne okaże się przejście na droższy pakiet.

Platformy opracowane indywidualnie

Jest to, innymi słowy, rozwiązanie „szyte na miarę”. Tworzone przez agencję interaktywną rozwiązanie będzie generowało znacznie wyższe koszty. Nad projektem czuwa cały zespół specjalistów, programiści, projektanci, account managerowie itd. Należy się liczyć z kosztem zaczynającym się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, do nawet kilkuset.

Wybór platformy to ten element całego procesu zakładania sklepu internetowego, który generuje najwyższe koszty. W przypadku OS koszt jest jednorazowy, SaaS generować będzie koszty cyklicznie. Natomiast należy też liczyć się z dodatkowymi opłatami, które wynikać będą np. z zakupu domeny i hostingu. Te opłaty będą pojawiać się raz do roku. W przypadku OS nie bez znaczenia będzie więc wybór odpowiedniego partnera, który będzie cechował się stabilnością i nie wymagał dużych opłat. Możliwe, że darmowe funkcje nie będą wystarczające i konieczne będzie wykupienie funkcji dodatkowych. Zauważmy też, że e-sklep musi być uzupełniony treścią. Tych będzie bardzo dużo – opisy produktów, kategorii, oferty, sekcji o nas, regulamin, polityka prywatności to setki tysięcy znaków ze spacją, które ktoś będzie musiał opracować.

Koszty będzie generował także marketing. Jeśli zależy nam na optymalizacji sprzedaży, powinniśmy prowadzić szereg czynności, które będą składać się na wielokanałowość działań prowadzonych w ramach e-marketingu. SEO, Google Ads, współpraca z influencerami, sieci afiliacyjne czy szeroko zakrojony content marketing będą też działaniami generującymi koszty w trakcie prowadzenia sklepu internetowego.

Para garantizar la máxima comodidad a los usuarios al utilizar el sitio web, esta página utiliza archivos de cookies. La información detallada está disponible en nuestro Política de privacidad. Hacer clic " Estoy de acuerdo", para que esta información ya no se muestre