Migracja PrestaShop do najnowszych wersji – kilka cennych wskazówek


Sprzedaż internetowa w Polsce rozwija się z nieustającą dynamiką. Wsparciem w rozwoju dla e-sprzedawców są powszechnie dostępne e-commerce`owe rozwiązania od tych najmniejszych, pomocnych funkcji, modułów, narzędzi po te najistotniejsze platformy sprzedażowe. Jednym z najpopularniejszych silników jest ten oparty na otwartym źródle, czyli platforma PrestaShop. Jak się okazuje w Polsce na PrestaShopie działa nawet 18% sklepów internetowych. Dużą rolę dla utrzymywania konsekwentnych i optymalnych wzrostów sprzedaży  pozostają kwestie migracji i aktualizacji, tym bardziej że nie tak dawno powstał Prestashop 8. Warto więc sprawdzić co to oznacza dla sprzedających, czy w ogóle konieczne jest przeprowadzenie aktualizacji i jakie wiążą się z tym konsekwencje?

Prestashop 8 – czy sprawdzi się w przypadku każdego sklepu online?

Prestashop zyskał tak wielką, światową popularność z wielu powodów, ale tym najistotniejszym atutem jest to, że dostęp do kodu źródłowego jest bezpłatny. Dlatego też tak wiele małych i średnich e-commerców, które mają ograniczone budżety, korzysta z tego rozwiązania. Platforma nie jest szczególnie trudna w obsłudze. Panel administracyjny nie powinien sprawiać trudności nawet początkującym e-sprzedawcom, do jego obsługi nie jest konieczna znajomość ani programowania, ani kodowania. Jednak potencjał „presty” jest na tyle duży, że korzystają z niego także bardzo duże e-commerce`y. Należy też dostrzec, że w najnowszej wersji platforma będzie jeszcze wydajniejsza i bardziej zaawansowana, co prowadzi do wniosku, że jest to rozwiązanie szczególnie skierowane do średniej wielkości sklepów online.

Twój e-sklep działa na wersji 1.6? Jak zrealizować aktualizację?

Jeśli nadal działamy w środowisku 1.6 to przejście do kolejnej wersji może stanowić niemały problem. Po pierwsze wersje 1.6 i 1.7 nie są szczególnie kompatybilne. To oznacza, że nie pomoże nam w migracji moduł 1-click upgrage, który po prostu nie działa. Innego rodzaju rozwiązania czy dostępne moduły również niewiele pomogą. Dużym problemem jest to, że szablony z wersji 1.6 nie będą właściwie działać w wersji 1.7. Co więcej, nie przeniosą się ustawienia, a nawet ponad połowa z nich będzie wymagała ponownego, ręcznego wprowadzenia.

A to wynika m.in. z tego, że nowsza wersja działa nieco inaczej. Zatem jeśli chodzi o szablon, będziemy musieli stworzyć go od nowa, albo kupić gotowy, który będzie zoptymalizowany pod wersję 1.7.

Sama migracja z wersji 1.6 do 1.7 może zająć dość dużo czasu. Najpierw należy uruchomić sklep w wersji 1.7, potem wybrać kompatybilny z tą wersją szablon. Można też oczywiście dostosować odpowiednio ten działający na niższej wersji. Wymaga to jednak wiedzy programistycznej. W następnym kroku konieczne jest przeprowadzenie konfiguracji wszelkich elementów składających się na sklep. Następne czynności, jakie należy wykonać to skopiowanie bazy danych, klientów, produktów czy zamówień. Zatem cały proces związany z migracją jest nie tylko dość czasochłonny, ale wymaga przeprowadzenia sporej ilości działań, które w wielu przypadkach oznaczają postawienie sklepu niemal od nowa.

Należy mieć też na uwadze to, że w trakcie przeprowadzania migracji mogą wystąpić po drodze jakieś problemy. Te szczególnie związane są z przygotowaniem kompatybilnych szablonów czy modułów, które funkcjonowały w wersji 1.6. Zauważmy pewną zależność związaną z zakupem tego czy innego modułu, do którego nie mamy już wsparcia. W takim przypadku nie będziemy mieli prawa do aktualizacji takiego modułu do nowej wersji PrestaShop. Czeka więc nas ponowny zakup. Analogicznie rzecz może się mieć z szablonami.

Nieporównywalnie prostsza jest migracja z wersji 1.7 do wersji 8. Trudno nawet określać to przejście jako migracja, o wiele precyzyjniejsze będzie mówienie tu o aktualizacji. Struktura bazy danych jest możliwa do przeniesienia. Wprawdzie wymagać będzie ona najprawdopodobniej ręcznej konfiguracji to jednak nie będzie stanowić takiego wyzwania jak przy migracji z 1.6 do 1.7.

Czego nie powinniśmy pomijać w procesie migracji i aktualizacji?

Najistotniejszymi, koniecznymi wręcz czynnościami, które powinniśmy wykonać przed migracją lub aktualizacją są zrobienie kopii sklepu online, a także testowanie migracji na kopii, by móc w pełni odpowiedzialnie stwierdzić, że wszystko działa jak należy.

Testowania i wykonania kopii nie powinniśmy pomijać także w przypadku przejścia z wersji 1.7 do 8. Mimo tego, że aktualizacja jest znacznie prostsza do wykonania, dobrą praktyką jest przeprowadzanie pełnych testów. Jeśli pominiemy te czynności, błędy mogą pojawić się na „żywym organizmie”, sklep internetowy straci na wizerunku i obrotach, w wyniku pojawienia się mniejszych lub większych problemów.

Jak kształtują się koszty aktualaizacji Prestashop z wersji 1.6 do 1.7 i 8.0?

Stosunkowo proste, nieszczególnie rozbudowane ofertowo, czy funkcjonalnie sklepy internetowe, które nie będą też wymagały modyfikacji kodu źródłowego mogą generować ok. 20 godzin pracy. Zatem należy założyć budżet na taki właśnie czas pracy. Miejmy na uwadze to, że podczas migracji w zasadzie bez wyjątku pojawiają się jakieś nieoczekiwane czynności do wykonania.

Jeśli jednak sklep jest nieco bardziej zaawansowany, ma więcej modułów, funkcji, dużą bazę produktów, i jeszcze do tego opiera się o indywidualnie zaprojektowany szablon graficzny, czas, jaki należy poświęcić na perfekcyjnie zorganizowaną migrację może wynieść nawet ok. 100 godzin.

Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku aktualizacji Prestashop 1.7 do 8.0. Ten zabieg nie powinien przekraczać 10 godzin, tym bardziej jeśli szablon nie wygeneruje większych błędów. Jednak nie brakuje przypadków, w których takie przejście może zająć nawet kilkadziesiąt godzin jeśli konieczne jest wprowadzenie jakiś indywidualnych rozwiązań, czy dostosowanie szablonu do nowej wersji.

Czy często pojawiają się aktualizacje Prestashop i czy należy je wdrażać?

Zaleca się regularne aktualizowanie sklepu internetowego działającego na silniku Prestashop. Jeśli przeoczymy kolejne wersje, poprawki wprowadzone do platformy to późniejsza migracja czy nawet aktualizacja może okazać się o wiele bardziej problemowa. Przeważnie nowe wersje pojawiają się co pół roku, jednak pomiędzy wydaniem takich wersji mogą być wprowadzane aktualizacje czy poprawki. Najczęściej są to stosunkowo proste ulepszenia, które mają naprawić np. kwestie bezpieczeństwa, czy wydajność. Jeśli nawet pomijamy te małe łatki pojawiające się w ciągu roku, to warto przeprowadzać aktualizację sklepu online chociaż raz do roku.

A co warto wiedzieć o najnowszej wersji Prestashop 8?

Przede wszystkim w tym uaktualnieniu poprawiono wydajność działania silnika względem poprzedniej wersji. Co więcej, „ósemka” obsługuje PHP od 7.2 do 8.1. Należy też mieć na uwadze zmiany wersji Symfony z 3.4 do 4.4.

Mocno popracowano również nad katalogiem produktów. To oznacza, że samo zarządzanie listami czy zdjęciami produktów staje się o wiele wygodniejsze, co więcej bardziej intuicyjne. Jednak miejmy na uwadze to, że choć przejście z wersji 1.7 do 8 jest znacznie prostsze niż z 1.6 do 1.7 nie oznacza to, że nie będziemy potrzebowali wsparcia specjalisty. Niezwykle istotne wydaje się także to, że sam kod programowania PHP został bardzo dokładnie oczyszczony. Pozbyto się przestarzałych komponentów, wdrażając przy tym wiele modyfikacji zarówno w kodzie, jak i w modułach. Poprawiono także ponad setkę problemów, które zgłaszane były przez użytkowników platformy z całego świata.

Kto powinien więc zainteresować się szczególnie przejściem na najnowszą wersję Prestashop? Przede wszystkim łaskawym okiem na aktualizację powinni spojrzeć ci e-sprzedawcy, którzy w planach mają przebudowę sklepu online. W przypadku, kiedy e-sklep nieco pozostał w tyle za najnowszymi trendami technologicznymi także warto przeprowadzić migrację i aktualizację. Większe e-commerce`y, które funkcjonują na innych platformach (SaaS czy open source) powinny przynajmniej rozważyć przejście na tak rozbudowane i wspierane przez swoją społeczność środowisko sprzedażowe.

Jako agencja specjalizująca się w tej platformie sprzedażowej chętnie pomożemy w migracji czy aktualizacji twojego sklepu internetowego. Specjalizujemy się w kompleksowym świadczeniu usług opartych o silnik PrestaShop zarówno dla małych, średnich jak i dużych firm. Projektujemy sklepy internetowe Prestashop, w których wykorzystywane są najlepsze moduły, często tworzone przez nasz zespół.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij " Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej