Indywidualny czy gotowy – na jaki szablon zdecydować się w sklepie PrestaShop?


Jak zadbać o atrakcyjny design sklepu internetowego? Czy optymalnie skuteczne jest wyłącznie zlecenie opracowania indywidualnego projektu? A może szablony nie są takie złe? Co wybrać dla swojego sklepu, który będzie działał na silniku PrestaShop? Kwestia związana z wyborem szablonu lub indywidualnego projektu jest dość istotna i każdy, kto chce założyć e-sklep lub odnowić szatę graficzną musi ten dylemat rozwiązać.

Zanim jednak podejmiemy finalną decyzję warto poznać różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami. Zobaczmy, jakie mają zalety i wady. Tylko wtedy uda się podjąć w pełni świadomą i racjonalną decyzję.

Jakie podstawowe różnice zachodzą pomiędzy szablonem a indywidualnym projektem?

Wymieniając podstawowe różnice, jakie zachodzą pomiędzy szablonem a projektem stworzonym od podstaw, wyjść można od ceny i czasu wdrożenia w pełni gotowego do działania sklepu internetowego. Wdrożenie e-sklepu, którego design opiera się na szablonie może zająć ok. 100 godzin. Natomiast front-end opracowany od podstaw to już w zasadzie kwestia indywidualna, dość trudna do oszacowania, ale na pewno zajmie to znacznie więcej czasu niż wdrożenie sklepu z szablonowym designem. A czas, jaki należy poświęcić na przygotowanie optymalnie funkcjonującego e-commerce`u oczywiście przełoży się także na finalny koszt projektu. Musimy mieć też na uwadze to, że czas publikacji sklepu internetowego w sieci, będzie o wiele krótszy jeśli będzie on wdrażany z szablonu. Co oznacza, że e-sklep szybciej zacznie generować sprzedaż.

Gotowe szablony – czy mają jakieś ograniczenia w kontekście ich edytowania?

Gotowy szablon, taki jak mają wszyscy, niewyróżniający się niczym szczególnym, pozbawiony indywidualności, bez brandowego szkieletu, etc. Tego rodzaju skojarzenia mogą często towarzyszyć myślom o gotowej „templatce”. Jednak gotowość do używania takich szablonów wcale nie jest ich wadą. Wiele e-biznesów może z tej drogi z powodzeniem i z sukcesami korzystać. Przede wszystkim jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, co dla wielu e-commerce`ów będzie cechą kluczową. Poza tym to, że są one gotowe nie oznacza, że nie mogą zostać odpowiednio skonfigurowane, zmodyfikowane tak, że nie będą przypominały wyjściowego widoku. Potencjał „customizacji” jest bardzo duży, dostosowując CSSy można bardzo mocno zindywidualizować szatę graficzną front-endu. Co więcej, w takim gotowym szablonie tkwi taki sam potencjał rozwojowy, jak przy indywidualnym projekcie. Jednak mają one też pewne wady. Przede wszystkim ich plugin w postaci tego czy innego page buildera może nieco spowalniać działanie samego sklepu online, szczególnie w wersji mobile. To oznacza, że konieczne będzie przeprowadzenie wielu prac optymalizujących witrynę.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę rozważając skorzystanie z „gotowca”. Mianowicie powinniśmy zweryfikować to, jak długo autor szablonu świadczy usługi wsparcia technicznego. Zauważmy, że takie szablony potrafią być bardzo rozbudowane, by móc zaspokoić potrzeby szerszego grona e-sprzedawców. Dlatego też gdy pojawią się jakieś problemy, a w sprzedaży online należy się z tym liczyć, serwisowanie i naprawianie mniejszych lub większych usterek będzie nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne.

„Gotowiec” niekoniecznie zoptymalizowany pod mobile

Dość znamienne jest to, że twórcy gotowych szablonów przede wszystkim koncentrują się na tym, by ich projekty świetnie prezentowały się na desktopach. Natomiast wersja mobilna jest traktowana nieco po macoszemu, czyli jest niedopracowana. Zatem jeśli szukamy takiego szablonu, nie powinniśmy pomijać sprawdzenia tego, jak on prezentuje się na smartfonie czy tablecie. Wprawdzie autorzy szablonów udostępniają kilka mobilnych widoków, to jednak niekoniecznie będziemy w stanie zweryfikować wszystkie detale. Najczęściej okazuje się jednak, że niemal każdy gotowy szablon wymaga mniejszego lub większego wkładu pracy w optymalizację.

A dlaczego nie można pomijać wersji mobilnej? Aktualnie większość użytkowników przegląda sieć korzystając ze swoich smartfonów, które mają przy sobie w zasadzie wszędzie. Co więcej, dzisiejsze mobilne wersje sklepów internetowych czy też sprzedażowe aplikacje są na tyle atrakcyjne, funkcjonalne, użyteczne i intuicyjne, że użytkownicy chętnie składają zamówienia właśnie korzystając ze smartfonów. Aktualnie ruch mobilny przerósł już ten generowany przez urządzenia desktopowe. A jeśli spojrzymy z nieco bliższej perspektywy na konkretne branże to te proporcje mogą być jeszcze korzystniejsze dla ruchu mobile. W branży modowej urządzenia przenośne generują nawet ponad 90% ruchu. Zatem zignorowanie tego trendu to bardzo poważny błąd biznesowy.

A co z tzw. „dedykiem”? Czy warto postawić na indywidualny projekt?

Indywidualny projekt opracowuje się dla konkretnego zapotrzebowania, które ma rozwiązywać dany problem i zaspokajać nie tylko potrzeby zgłaszane przez klienta, ale także potrzeby rynkowe. Świadome wykorzystanie potencjału platformy PrestaShop pozwala zrealizować projekt, który będzie w pełni spersonalizowany na wielu płaszczyznach. Będzie pozwalał e-biznesowi odnaleźć na konkurencyjnym rynku, w mniej lub bardziej nasyconej branży, umiejętnie wykorzystując rynkowe luki.

Na jakie zalety szablonów indywidualnych warto zwrócić uwagę?

Pracując przy projekcie indywidualnym na każdym etapie jego realizacji mamy wpływ na cały proces twórczy. Powstają więc makiety szablonu, projektowane są jego elementy, w środowisku testowym weryfikowane są poszczególne funkcje czy rozwiązania e-sklepu. Można więc wręcz dowolnie modyfikować te czy inne warianty, sprawdzić jak prezentują się sekcje, które ostatecznie można przebudować, by zwiększyć np. intuicyjność witryny. Jeśli tylko projekt zostanie zaakceptowany przekazywany jest on do wdrożenia. Jedną z największych zalet projektu indywidualnego będzie więc jego unikatowość, która w dłuższej lub krótszej perspektywie czasu przełoży się na rozpoznawalność sklepu internetowego. Nie bez znaczenia pozostaje także precyzyjnie zaprojektowanego UX.

A co z wadami? Na pewno musimy liczyć się ze znacznie wyższym kosztem wdrożenia oryginalnego rozwiązania. Duża część budżetu będzie przeznaczona dla autora projektu. Należy też mieć na uwadze to, że projektowanie graficzne znacznie oddala w czasie wystartowanie ze sprzedażą w sieci. Indywidualne projekty mogą wymagać napisania specjalnych modułów czy rozszerzeń.

Nie można jednoznacznie skreślić jednego czy drugiego rozwiązania. Szablon graficzny, jak i indywidualny projekt mają swoje wady i zalety. Zanim padnie wybór powinniśmy poddać go dogłębnemu przemyśleniu i zweryfikowaniu wielu czynników. Musimy zmierzyć się z możliwościami budżetowymi, ale i wymaganiami funkcjonalnymi, unikatowością projektu czy czasem wdrożenia. W przypadku, kiedy zależy nam na rozwiązaniu optymalnie ekonomicznym szablon będzie opcją właściwą, przy tym nie odbiera ona szans odnalezienia się z własnym e-biznesem i odniesienia sukcesu. Jeśli jednak budżet nie jest barierą, i istotne jest wyróżnienie się od startu, a także wdrożenie indywidualnych i zaawansowanych funkcji właściwe będzie postawienie na oryginalny layout. Dobrą praktyką będzie więc przestudiowanie swoich potrzeb ze specjalistami e-commerce, by dokonać świadomego i jak najlepiej odpowiadającemu potrzebom e-sklepu wyboru.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij " Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej