W jaki sposób utworzyć mapę witryny w Prestashop?


Optymalizacja indeksowania strony internetowej lub sklepu online nie może pomijać takiego elementu jak mapa strony. Dzięki mapie witryny efektywnie przekazujemy informacje o istotnych podstronach do Google, zwiększając widoczność i poprawność indeksowania strony w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się, jak prawidłowo wdrożyć „sitemap” w swoim sklepie internetowym, aby skutecznie wspierać proces indeksowania.

Mapa witryny, sitemap, mapa strony – co to takiego?

Mapa witryny, określana także jako sitemap, to istotny element gromadzący adresy URL podstron oraz grafiki, które chcemy uwzględnić w indeksowaniu przez Google. Regularne przeglądanie mapy strony przez roboty wyszukiwarek pozwala na odkrywanie nowych podstron oraz aktualizację tych, które już wcześniej opublikowaliśmy.

Zazwyczaj wersja podstawowa mapy strony przyjmuje postać pliku XML, dostosowanego do reguł tego języka. Elementy takie jak adres URL, data ostatniej modyfikacji oraz priorytet indeksacji określają to, jak np. googleboty powinny traktować poszczególne podstrony. Przydzielając wyższy priorytet stronom, które często się aktualizują, a niższy tym, które rzadko ulegają zmianom, możemy efektywnie zarządzasz procesem indeksacji.

Mapa strony – jak ją odnaleźć?

Droga do odnalezienia sitemapy może się różnić w zależności od używanego systemu CMS. Najprościej będzie dodać /sitemap.xml do głównej domeny. W większości przypadków odnajdziemy w ten sposób mapę witryny lub zostaniemy automatycznie przekierowani na właściwy adres URL. Jeśli jednak spotykamy się z błędem 404 pod domyślnym adresem, konieczne będzie przeprowadzenie głębszego researchu.

Jeśli chodzi o PrestaShop to może przydać się ta ścieżka dodawana do głównej domeny przy pomocy domyślnego modułu do generowania mapy strony /1_index_sitemap.xml.

Jeśli jednak nic nie znajduje się pod wskazanym adresem, to możliwe, że moduł mapy witryny nie został jeszcze poprawnie skonfigurowany.

Optymalizacja strony dzięki modułowi "Google sitemap" w PrestaShop

W PrestaShop, moduł "Google Sitemap" to narzędzie dostępne domyślnie w podstawowej wersji platformy. Ten moduł, pełniący funkcję generatora mapy witryny, umożliwia sklepom internetowym zoptymalizowanie swojej obecności w wyszukiwarkach poprzez skonfigurowanie różnych parametrów.

Jedną z istotnych funkcji modułu jest możliwość automatycznego generowania mapy witryny przy użyciu narzędzia Cron. Cron, dostępny zazwyczaj w panelu zarządzania serwerem, pozwala na harmonogramowanie różnych zadań, w tym także uruchomienia skryptu aktualizującego mapę sklepu internetowego. To wygodne rozwiązanie eliminuje konieczność ręcznego monitorowania i aktualizacji sitemap, co jest szczególnie korzystne dla sklepów online o dużej ilości produktów.

W module "Google Sitemap" użytkownicy mają możliwość dostosowania różnych parametrów związanych z mapą witryny. Można ustawić częstotliwość aktualizacji treści sklepu, włączyć lub wyłączyć sprawdzanie istnienia plików graficznych na serwerze, a także wykluczyć konkretne strony z indeksowania. To daje dużą kontrolę nad tym, jak wyszukiwarki indeksują i wyświetlają zawartość sklepu.

Pliki mapy witryny generowane przez moduł można łatwo podglądać, uruchamiając odpowiedni link w przeglądarce. Domyślny plik XML zawiera trzy charakterystyczne znaczniki, które informują wyszukiwarki o ważnych aspektach witryny:

<loc>https://presta81.prestapros.com/pl/</loc>
<changefreq>weekly</changefreq>
<priority>1.0</priority>

Wskazują one ścieżkę do strony, częstotliwość aktualizacji treści oraz priorytet strony w kontekście całej witryny. Te informacje pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę i hierarchię zawartości sklepu online.

Dzięki modułowi "Google Sitemap", PrestaShop nie tylko ułatwia optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek, ale także umożliwia sklepom internetowym skonfigurowanie mapy witryny zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami.

Google Search Console – to tym też warto pamiętać

Nie możemy też zapominać o tym, by poinformować Google`a o lokalizacji mapy witryny. Możemy to z łatwością zrealizować za pomocą narzędzia Google Search Console. Wystarczy, po rejestracji i zalogowaniu, przejść do zakładki „Mapy witryn”, wskazać adres, pod którym znajduje się plik z mapą strony, a następnie nacisnąć przycisk „prześlij".

Warto pamiętać, że Google nie analizuje mapy witryny przy każdym indeksowaniu witryny, lecz jedynie za pierwszym razem lub po otrzymaniu informacji o ewentualnych zmianach. Dlatego zaleca się powiadamianie Google o mapie witryny tylko wtedy, gdy jest nowa lub została zaktualizowana.

prestashop sitemap

Optymalizacja mapy witryny to kluczowy krok prowadzący do poprawy indeksacji serwisu. Poprzez staranne dostosowanie mapy, przesyłamy precyzyjne informacje dla robotów Google, definiując, które podstrony powinny zostać uwzględnione w wynikach wyszukiwania. Warto zwrócić szczególną uwagę na strukturę mapy witryny, aby uniknąć sytuacji, w której Google indeksuje strony, których nie chcemy żeby indeksował.

Istnieje kilka dodatkowych praktyk związanych z mapami witryn, które warto wziąć pod uwagę:

  • rozdzielmy mapy na kategorie, tworząc osobne pliki dla różnych elementów, takich jak posty blogowe, produkty czy kategorie sklepowe,
  • upewnijmy się, że pojedyncza mapa witryny nie przekracza 500 adresów, aby utrzymać jej skuteczność,
  • warto też stworzyć osobną mapę dla grafik obecnych na stronie,
  • monitorujmy indeksację podstron z danej mapy, aby upewnić się, że proces przebiega zgodnie z oczekiwaniami.

Zastosowanie powyższych wskazówek pomaga skutecznie implementować mapy witryny, zgodnie z najlepszymi praktykami i wytycznymi Google.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij " Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej