Woocommerce - PrestaShop – różnice


Zanim przedsiębiorca rozpocznie przygodę ze sprzedażą online musi zdecydować się na to, jaka platforma będzie tę sprzedaż wspierać. Bardzo często ten wybór ogranicza się do wyboru między PrestaShop a WooCommerce. Aby dokładnie zrozumieć różnice zachodzące między tymi rozwiązaniami, warto spojrzeć na ich istotę.

PrestaShop i WooCommerce, choć służą do osiągania w zasadzie tego samego celu, to jednak nie są platformy tożsame. Zobaczmy więc czym różnią się od siebie sprzedażowi e-giganci - PrestaShop i WooCommerce - by zrozumieć, które z tych rozwiązań będzie lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb e-biznesowych.

PrestaShop vs. Woocommerce – wprowadzenie

Zarówno w przypadku PrestaShop, jak i WooCommerce otrzymujemy dostęp do kompletnego zestawu funkcji, niezbędnych do skutecznego prowadzenia e-sklepu. Możemy swobodnie konfigurować karty produktów, sprzedawać je, obsługiwać płatności, oraz zarządzać zamówieniami czy logistyką, oraz innymi kluczowymi aspektami biznesu online.

Odkrywając specyficzne cechy każdej z tych platform, zaczniemy od PrestaShop. To narzędzie pozwala na stworzenie nowoczesnego sklepu internetowego, a status open source oznacza, że za jego rozwojem stoją tysiące użytkowników, którzy tworzą olbrzymie zaplecze. Ważne, że PrestaShop było od początku projektowane jako sklep internetowy i wyłącznie taką funkcję spełnia.

Natomiast WooCommerce to rozwiązanie blogowe WordPress poszerzone o funkcjonalność sklepu internetowego. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie wszystkich cech WordPressa, jednocześnie zamieniając go w platformę do prowadzenia sprzedaży online.

Obie te platformy cieszą się ogromną popularnością w e-branży, a różnorodność funkcji sprawia, że są wyborem wielu przedsiębiorców online.

Przystosowanie PrestaShop do sprzedaży w dużych skalach

PrestaShop w swojej bazowej postaci jest lepiej przystosowany do obsługi sprzedaży online, zwłaszcza gdy mówimy o dużych ilościach produktów. To właśnie ta cecha sprawia, że przyciąga uwagę sprzedawców z tysiącami produktów w ofercie. Nieco bardziej skomplikowana instalacja modułów pod bloga czy SEO nie przysłania potencjału PrestaShop do efektywnego zarządzania sklepem online.

WooCommerce a PrestaShop - wybór na podstawie doświadczeń

Pod względem prostoty obsługi, wybór między WooCommerce a PrestaShop powinien zależeć od indywidualnych doświadczeń i preferencji. Dla tych, którzy korzystali wcześniej z WordPressa, WooCommerce stanie się bardziej naturalnym wyborem. Natomiast dla tych, którzy nie mają doświadczenia z żadną z platform, PrestaShop może zaskoczyć swoim przejrzystym interfejsem i bogactwem dostępnych materiałów edukacyjnych.

Bezpieczeństwo sklepu - PrestaShop vs. WooCommerce

W przypadku WooCommerce, jako wtyczki do WordPressa, bezpieczeństwo sklepu zależy w dużej mierze od samej instalacji WordPressa. Zważywszy na popularność WordPressa jako platformy do tworzenia stron, jest on często celem ataków. Dlatego kluczowe jest regularne aktualizowanie systemu i stosowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. WooCommerce, ze względu na swoją skalę i funkcje blogowe, jest częściej narażony na ataki niż PrestaShop.

PrestaShop - sklep, a WooCommerce - dodatek do bloga

Istotną różnicą między PrestaShop a WooCommerce jest ich pierwotne przeznaczenie. PrestaShop stanowi rozwiązanie skoncentrowane wyłącznie na handlu internetowym, podczas gdy WooCommerce jest jedynie dodatkiem do platformy blogowej WordPress. PrestaShop oferuje zatem bardziej specjalistyczne podejście, podczas gdy WooCommerce, choć rozwinięte, nadal pozostaje jednym z wielu dodatków do bloga.

WooCommerce - kwestia szablonów i dysonansu

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku WooCommerce szablony nie zawsze są idealnie dostosowane do potrzeb sklepów internetowych. Istnieje ryzyko, że odwiedzający stronę mogą odczuć dysonans, nie wiedząc, czy trafiły na zwykłą stronę czy sklep internetowy. Rozwiązaniem jest zakup i dostosowanie projektów stworzonych specjalnie pod kątem sklepów internetowych, co pozwoli uniknąć tego problemu i stworzyć spójne wrażenie dla klientów.

prestashop-vs-woocommerce-1

Łatwość obsługi

Rozpoczęcie przygody z e-commerce i stworzenie własnego sklepu internetowego może być czasochłonne, dlatego też warto wybrać platformę, która uczyni ten proces jak najbardziej bezproblemowym. PrestaShop i WooCommerce to dwie jedne z najpopularniejszych opcji, oferujące nieco inne podejście do zakładania sklepu.

PrestaShop wymaga pobrania i zainstalowania na serwerze. Po instalacji zyskujemy dostęp do intuicyjnego pulpitu nawigacyjnego, który prezentuje się estetycznie i umożliwia szybką ocenę wydajności sklepu. Przyjazny edytor produktów PrestaShop ułatwia dodawanie informacji, zdjęć i konfigurację podstawowych ustawień SEO.

W przypadku WooCommerce konieczne jest, aby działała strona WordPress. Po zainstalowaniu i aktywowaniu WooCommerce nowa karta w panelu WordPress ułatwia odróżnienie ustawień WooCommerce od domyślnych ustawień WordPress. Dodawanie nowego produktu jest równie proste, szczególnie dla osób z doświadczeniem w korzystaniu z popularnego WordPress`a.

Zarządzanie sklepem

Właściwie wybrana platforma eCommerce pozwoli najefektywniej zarządzać e-sklepem. Zapewniając szeroki zakres możliwości, takich jak różne metody płatności czy zaawansowane ustawienia bezpieczeństwa, PrestaShop umożliwia pełną kontrolę nad funkcjonowaniem sklepu. W panelu /parametry/ znajdziemy wszystkie niezbędne opcje, począwszy od konfiguracji bezpieczeństwa, aż po aktywację certyfikatu SSL.

PrestaShop obsługuje wszelkiego rodzaju płatności, takie jak przelewy bankowe, odroczone płatności, płatności BLIK, ale umożliwia także integrację z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak np. PayPal. Dzięki prostemu procesowi instalacji modułów, dodawanie kolejnych kanałów płatności staje się wyjątkowo łatwe.

Platforma WooCommerce również oferuje intuicyjny kreator, który pomaga dostosować kluczowe ustawienia sklepu. WooCommerce pozwala na natychmiastowe wdrożenie płatności PayPal, a dodatkowe integracje można włączyć w zakładce Płatności. Zarówno PrestaShop, jak i WooCommerce pozwalają skupić się na zarządzaniu sklepem, oferując jednocześnie klarowne opcje konfiguracyjne.

prestashop-vs-woocommerce-2

Na jakie jeszcze różnice zachodzące pomiędzy PrestaShop a WooComerce warto zwrócić uwagę?

Potencjał tkwiący w konfiguracji, personalizacji, wydajności i bezpieczeństwie stanowią kluczowe porównawcze faktory, które powinno się brać pod uwagę przy porównywaniu e-platform takich, jak PrestaShop i WooCommerce.

Konfiguracja

PrestaShop oferuje ponad 3000 modułów i różnorodnych motywów (zarówno płatnych jak i darmowych), pozwalających na elastyczne dostosowanie sklepu. Z kolei WooCommerce wyróżnia się dostępem do tysięcy wtyczek WordPress, oferując nieograniczone opcje personalizacji.

Wydajność

W przypadku hostowania na własnym serwerze wydajność zależy od wyboru usługi hostingowej. Zarówno PrestaShop, jak i WooCommerce właściwie zoptymalizowane, oferują szybkie i niezawodne sklepy online.

Bezpieczeństwo

Obie platformy dostarczają dobre rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Choć WooCommerce, bazujący na WordPressie, może być bardziej narażony na ataki z powodu zaniedbań w aktualizacjach. Bezpieczeństwo zależy również od dostawcy hostingu i podjętych przez użytkownika środków ostrożności. Podsumowując, obie platformy, PrestaShop i WooCommerce, oferują różnorodne opcje dostosowania, solidną wydajność i przy odpowiednich środkach ostrożności, równie wysoki poziom bezpieczeństwa. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij " Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej